Social Tools – aplikacje społecznościowe

Aplikacje społecznościowe – Facebook, Google Plus, NK

Już we wrześniu Google wydało pierwszy publiczny interfejs programowania aplikacji dla nowo powstałegho serwisu społecznościowego Google+.

API od Google’ a pozwala wzorem Facebooka zewnętrznym deweloperom na tworzenie aplikacji dla serwisu. Nowy interfejs nawiązuje do poprzedniego produktu Google – OpenSocial, który pozwala na przygotowanie jednej aplikacji, działającej w ramach różnych serwisów społecznościowych bez konieczności wprowadzania w niej zmian. Ten popularny zestaw API, stosowany był do tej pory jako dobra alternatywa dla oryginalnych API wydawanych przez serwisy społecznościowe.

Jednym z przykładów ciekawych platform, którą mogą wykorzystac zewnętrzni deweloperzy jest Hangouts, wzbogacona niedawno o możliwość wykonywania połączeń telefonicznych pomiędzy użytkownikami Google+. Dzięki aplikacji mozliwe jest stworzenie programu umożliwiającego komunikację z użyciem wideo, kompatybilną nie tylko z Google Hangouts ale także innymi aplikacjami. Nowa technologia działa na wszystkich przeglądarkach, bez konieczności instalowania wtyczek. Samą możliwość dzwonienia za darmo otrzymali jak na razie wyłącznie mieszkający w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie posiadacze kont na Google+.

Nowy interfejs dla Google+ dostępny jest na stronie: https://developers.google.com/+/.  Zachęcamy do testowania i dzielnia się swoimi uwagami.

Categories: Aplikacje, Google+

Leave a Reply