Social Tools – aplikacje społecznościowe

Aplikacje społecznościowe – Facebook, Google Plus, NK

W listopadzie dla testerów został otwarty nowy serwis społecznościowy od Microsoft’u – Socl.com.  Zapowiadanej rewolucji jednakże nie było. Serwis nie odbiega w swych założeniach od sprawdzonych rozwiązań znanych nam z Facebooka czy Google+.

Socl ma standardowy układ elementów, zaś jego nawigacja jest maksymalnie zbliżona do rozwiązań stosowanych na innych serwisach społecznościowych. Górny pasek menu zawiera wyszukiwarkę oraz dostęp do ustawień profilu. Po lewej stronie tradycyjnie znajduje się typowe menu z listą opcji, zaś na samym środku zaprojektowano coś w rodzaju Tablicy, przeznaczonej na wiadomości publikowane przez użytkowników. Wykorzystanie tych standardów jest bezpieczną formą na przyciągnięcie użytkowników.  Ten styl nawigacji jest wszak znany, wygodny i powszechnie akceptowany przez Internautów.

W przypadku Socl.com wyróżnikiem ma być natomiast społecznościowe wyszukiwanie. Idea nie jest nowa, jednak innowacją mają być m.in. zapytania publikowane w strumieniu wiadomości. Kolejne ciekawe rozwiązanie, to system tagów używanych do oznaczania wpisów oraz (wzorem Google+) „video party”, które daje możliwość wspólnego oglądania filmów z YouTube’a.

Zdaniem analityków, celem powstania Socl.com nie jest próba przejęcia rynku sieci społecznościowych, (na którym nota bene za sprawą udziałów w Facebooku Microsoft jest obecny od lat), lecz chęć stworzenia alternatywy, które skutecznie ograniczyłaby wzrost i dochody konkurentów.

Categories: Microsoft, Nowości

Leave a Reply