Social Tools – aplikacje społecznościowe

Aplikacje społecznościowe – Facebook, Google Plus, NK

Przegląd zaczniemy od nowego programu na Facebooka, który pozwala na pośmiertne opublikowanie pożegnalnego wideo na ścianie własnego profilu. Darmowa aplikacja „if I Die” to obecnie jeden z najśmielszych i najbardziej kontrowersyjnych programów, dostępnych dla anglojęzycznych użytkowników portalu. Zdaniem jego twórców,  celem aplikacji jest pomoc użytkownikom w pośmiertnym uporządkowaniu spraw oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie  „Co pozostawisz po sobie?”.

By uruchomić aplikację, 3 znajomi zgłoszeniu przez użytkownika muszą potwierdzić jego śmierć. Dopiero wówczas film uprzednio nakręcony pojawia sie na tablicy  profilu. Twórcy Facebooka poszli natomiast o krok dalej. Od niedawna portal społecznościowy daje możliwość zamiany dotychczasowego profilu osoby zmarłej na stronę poświęconą jej pamięci.

Kolejny wywołujący skandal produkt to aplikacja Google Shoot View, która w sieci dostępna  była zaledwie przez 3 dni. Program wykorzystywał zdjęcia z Google Street View i automatycznie zamieniał je w grę FPS. Dane wygenerowane z Google Maps i Google Earth, zapewniały użytkownikom panoramiczne widoki z poziomu ulicy i pozwalały na wyświetlanie wybranych części miasta.

 

W ten sposób użytkownicy Google mogli odbyć wirtualną podróż po świecie aby… strzelać do prawdziwych ludzi. W wyniku skandalu, kontrowersyjna aplikacja zniknęła z sieci zaledwie 3 dni po premierze. Głównie oskarżenia dotyczyły m.in. naruszania prywatności oraz praw autorskich, bowiem program wykorzystuje prawdziwe zdjęcia użytkowników sieci. Mimo, iż fotografie użytkowników były statyczne i w żaden sposób nie „reagowały” na strzały, uruchomienie aplikacji wywołało burzę. W związku z tym program tuż po premierze został zablokowany.

Categories: Google+

Leave a Reply