Social Tools – aplikacje społecznościowe

Aplikacje społecznościowe – Facebook, Google Plus, NK

Aplikacje są jednym z najlepszych sposobów, na zaktywizowanie fanów profilu, uatrakcyjnienie treści oraz pozyskanie nowych użytkowników. Nie każda jednak aplikacja gwarantuje sukces i nie każda – co ważne – jest zgodna z regulaminem portalu. Na tych, którzy naruszą jego postanowienia, czekają sankcję. W najlepszym wypadku zablokowana zostanie aplikacja, w najgorszym grozi nam usunięcie profilu – jak tego uniknąć?

Aplikacja na Facebooku utrzymywana jest zawsze na zewnętrznym serwerze – to ważne, gdyż nawet zintegrowany z danym profilem program, nie jest własnością serwisu i jest tworzony przez zewnętrznych programistów. By aplikacja została opublikowana konieczne jest uzyskanie zgody portalu na jej wdrożenie. Warto również wiedzieć, że choć aplikacja może opierać się na mechanizmach analogicznych jak serwis (a więc umożliwiać użytkownikom lubienie i komentowanie zdjęć), to jednak są to narzędzia tworzone specjalnie dla aplikacji. Innymi słowy, każdą taką aktywność użytkownik może wykonać tylko i wyłącznie z poziomu aplikacji, ale nie może, wykorzystywać w tym celu tzw. „natywnych funkcji serwisu”

Czego jeszcze nie wolno?

  • Zmuszać fanów do polubienia strony, dodania komentarza lub polubienia jakiejś treści
  • publikować listy zwycięzców na tablicy czy w notatkach,
  • wysyłać prywatnych wiadomości do użytkowników z poziomu serwisu.

Ponieważ aplikacje są powiązane z bazą użytkowników serwisu oraz jego poszczególnymi funkcjami, administratorzy aplikacji  są zobowiązani do ich rejestracji w GIODO. Budując aplikację należy także bliżej zapoznać się z zasadami przetwarzania, przechowywania i wykorzystywania zgromadzonych danych oraz ich zgodnością z obowiązującym prawem.

 

Categories: Aplikacje, Facebook

Leave a Reply