Social Tools – aplikacje społecznościowe

Aplikacje społecznościowe – Facebook, Google Plus, NK

Gdy walka konkurencyjna na rynku internetowym przybiera na sile, założenie wirtualnego sklepu może się wiązać z dużymi kosztami. Dość wspomnieć tylko o samym systemie… Pokaźną kwotę generują też działania marketingowe oraz pozycjonowanie, bez których sklep po prostu nie będzie widoczny.

Dla właścicieli małych manufaktur oraz niszowych biznesów dobrym rozwiązaniem może okazać się sklep na Facebooku. Aplikacje pozwalające prowadzić pełnowartościowy sklep internetowy bezpośrednio w serwisie, są już dostępne zarówno w modelach abonamentowych jak i open source’owych. To doskonały sposób na szybką promocję oraz błyskawiczne dotarcie do 8 milionów polskojęzycznych konsumentów. Warto mieć też na uwadze, że Facebook, to jak dotąd rynek stosunkowo sabo zagospodarowany przez konkurencję….

Dlaczego Facebook?

Odpowiedź jest prosta – Facebook to jeden z największych serwisów społecznościowych na świecie. Każdego dnia miliony osób logują się na portalu, dyskutują o markach i produktach, wymieniają opiniami i linkami, wreszcie, klikają na facebookowe reklamy. Facebook ułatwia również dotarcie do klientów oraz wzajemny dialog, co korzystnie wpływa na lojalność i zaufanie do marki.

Od niedawna możliwe jest prowadzenie bezpośredniej sprzedaży właśnie z poziomu portalu. Facebook może  służyć albo jako odsyłacz do sklepu albo platforma bezpośredniej sprzedaży. I tylko od was zależy, który model będzie bardziej korzystny.

Co nam daje aplikacja?

Aplikacje typu social shopping to zazwyczaj kompletne narzędzia do obsługi sklepu na Facebooku. Użytkownik nie musi dodatkowo zakładać konta, czy się logować. Jedyne co powinien zrobić to dodać autoryzację na korzystanie z aplikacji. By tego dokonać, wystarczy zaledwie jedno kliknięcie. Dzięki powiązaniu z serwisem społecznościowy, każdy może w łatwy sposób dokonać zakupów, zapytać znajomych o opinię na temat produktu, rekomendować daną rzecz innym czy wreszcie opisać swoje zadowolenie z zakupów.

Jak zacząć?

Z aplikacji social shoppingowych mogą korzystać użytkownicy, którzy posiadają już konto na portalu Facebook. By utworzyć sklep wystarczy pobrać aplikację i zintegrować ją ze swoim profilem. Wiele z narzędzi ułatwia start poprzez błyskawiczny import katalogu produktów zapisanych w formacie XML. Samo korzystanie z aplikacji jest intuicyjne: wprowadzenie zdjęć i opisów ułatwiają proste edytory tekstów, a specjalne kreatory pozwalają na personalizację wyglądu sklepu poprzez dodanie własnego logo, znaku wodnego na zdjęciach produktów i wielu innych.

Aplikacje tego typu bazują na rozwiązaniach Facebooka. Warto jednak dodać, że każdy tego typu program utrzymywany jest na zewnętrznym serwerze co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo aplikacji.

Jak sprzedawać?

Zwyczajnie – sprzedaż na Facebooku nie różni się niczym od tradycyjnej sprzedaży w sklepie internetowym. Facebookowe sklepy oferują tradycyjne katalogi produktów, które można swobodnie przeszukiwać zgodnie z własnymi kryteriami. Każda z aplikacji posiada dodatkowo miejsce na dodanie regulaminu, formularz kontaktowy ze sprzedawcą, rodzaje płatności i dostawy.

Po każdej zrealizowanej transakcji wysyłane są powiadomienia, zaś rozbudowa sklepu jest możliwa integrując z już wdrożonym systemem dodatkowe moduły, takie jak generator kodów rabatowych,  sprzedaży promocyjnej czy darmowej dostawy. Dodatkowo, oprócz pełnego panelu do zarządzania produktami oraz zamówieniami, aplikacja daje ogromne możliwości promocji sklepu. Klient może polecić dany produkt znajomym,zapytać się na swojej tablicy co jego znajomi sądzą o danym produkcie.

Prawda, że proste?

Categories: Aplikacje

Leave a Reply