Social Tools – aplikacje społecznościowe

Aplikacje społecznościowe – Facebook, Google Plus, NK

Pamiętacie jeszcze te czasy, gdy loginy do poczty email, niki na forum, czy profile na portalach społecznościowych miały enigmatyczne nazwy bohaterów kreskówek? Dziś chętniej posługujemy się własnym imieniem i nazwiskiem. Jeżeli jednak chcielibyście zmniejszyć ilość informacji krążących w sieci na swój temat, podpowiadamy jak to zrobić;)

Wujek Google wie wszystko, ale nie zawsze taka sytuacja nam odpowiada.Obowiązująca od 1 marca nowa polityka prywatności Google poza ujednoliceniem zasad i większą przejrzystością, pozwala również na zbiorcze gromadzenie informacji o użytkownikach sieci.

Do tej pory dane na nasz temat wyświetlały się w postaci fragmentarycznych informacji pochodzących m.in. z YouTube, Gmaila czy Google+ . Od marca dane te są jednak łączne w całość, tworząc swego rodzaju wirtualne CV, które niekiedy może odbiegać od naszych oczekiwań. O ile nie przeszkadza nam ujawnienie naszych wpisów i komentarzy na portalach społecznościowych, o tyle podanie do publicznej informacji wiadomości na temat naszego  wieku, adresu, przekonań politycznych, religijnych,czy orientacji seksualnej może być kłopotliwe.

Jak ukryć swoje dane?

Na pewno wszystkiego utajnić się nie da. Jeżeli jednak nie chcemy, by nasz wirtualny portret był tak szczegółowy możemy ograniczyć uprawnienia prywatności. By to zrobić:

  • Należy otworzyć swoją stronę Google i zalogować się podając adres e-mail i hasło.
  • W historii wyszukiwania (google.com/history). Klikamy w strzałkę, która znajduje się obok miniatury avatara z G+ i na pasku menu wybieramy „Prywatność”. Na dole strony odszukujemy „Google privacy” i wybieramy „Dashboard”. Na dole strony odszukujemy dział „Web History” i naciskamy „Remove items or clear Web History”.
  • Klikamy przycisk „Usuń całą historię”. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się zgromadzonych o nas danych, ale również unikniemy dalszego gromadzenia danych dotyczących odwiedzanych przez nas stron.

Co jeszcze możemy zrobić, by ukryć w sieci informacje na nasz temat?

1. Nie pozycjonujmy swoich danych – innymi słowy nie wyszukujmy informacji na nasz temat, nie wpisujmy w pasku wyszukiwania naszego imienia i nazwiska, adresu email czy nr telefonu. Zawsze wylogowujmy się kończąc korzystanie z usług Google.

2. Nie korzystajmy z wyszukiwarki będąc zalogowanym na konto Google (co ma miejsce, jeśli np. mamy otwartą pocztę gmail). Lepiej, by wyszukiwanie fraz odbywało się, gdy jesteśmy bardziej anonimowi. Pamiętajmy też o tym, by włączyć usuwanie plików cookie po każdej pojedynczej sesji. Dobrze jest też nie łączyć wyszukiwarki i przeglądarki tej samej firmy. Co ciekawe korzystając z Firefox’a możemy włączyć wtyczkę „Customize Google”, która usunie niepotrzebne informacje.

3. Korzystajmy z dynamicznego IP – im mniej stałych informacji o nas będzie w sieci, tym bardziej anonimowi będziemy;)

Categories: Google+

Leave a Reply